بارگیری صفحه

آموزش شماره 1 : تعمیر اتو

کفه اتو

اتو

عنوان : بررسی انواع اتو و روش های عیب یابی آن

مجتمع آموزشی فن و حرفه

اتو برقی دستگاهی است که انرژی الکتریکی را به انرژی حرارتی تبدیل می کند و در اکثر خانه ها یافت می شود و از آن به منظور صاف کردن چین و چروک لباس، پره و پارچه استفاده می شود. بطور کلی اتو های برقی به دو دسته اتو خشک[1] و اتو بخار[2] تقسیم می شوند.

اتو های معمولی برای صاف کردن و فرم دادن پارچه های پنبه ای و کتانی و اتو های بخار برای کلیه پارچه ها مخصوصا پارچه های پشمی که برای صاف شدن نیاز به فشار بیشتری دارد بکار می رود. در نوع بخار شصتی مجهز به آب فشان با امکان خروج بخار وجود دارد ، نوع خشک نسبت به حالت قبلی ساختمان ساده ای دارند و تعمیر و عیب یابی آن راحت تر است. انواع این نوع اتو ها در تصاویر زیر دیده می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تقریبا اجزای داخلی آنها یکسان است. تنها تفاوت عمده آنها در نحوه قرار گرفتن دسته تنظیم ترموستات روی اتو و نوع کف و المنت است.

شکل زیر یک نمونه از ترموستات های بی متالی را نمایش می دهد :

ترموستات اتو

چنانچه بخواهیم توضیح مختصری در مورد انواع المنت ها بدهیم عموما به چهار دسته کلی تقسیم بندی می شوند: 1-فنری 2-لوله ای( میله ای) 3-نواری 4-فنری با تزریق عایق

بررسی مدار دستگاه:

در برسی های صورت گرفته در کلاس عملی با استفاده از مولتی متر دیجیتالی کالیبره شده میزان مقاومت المنت حرارتی تقریبا برابر با 50 اهم اندازه گیری شد که با توجه به ولتاژ عبوری برق شهری( معادل 220 ولت)، توان آن 1000 واتی خواهد بود. همچنین از آنجا که ترموستات شبیه به یک کلید عمل می کند مقاومت صفر اهم را نشان می دهد. همچنین به منظور بررسی راه دادن عبور جریان و در کل سالم بودن ترموستات با قرار دادن مولتی متر در حالت buzzer status( تست بیزری) و با تغییر مکان درجه ترموستات چنانچه دستگاه بوق بزند سالم است.

بررسی الکتریکی عملکرد اتو بخار :

در زیر نقشه مدار اتو بخار به همراه عملکرد آن در دو حالت اتومات و گرم شدن المنت تشریح داده شده است.

مدار اتوی بخار

مدار 1: 1-در حالت سرد: با وصل شدن برق شهری به دستگاه بدلیل صفر بودن مقاومت ترموستات جریان از آن عبور و لامپ L1 روشن می شود. المنت نیز روشن می شود.

2-در حالت گرم شدن( اتومات): در این حالت ترموستات قطع شده و لامپ L1 و المنت خاموش می شود.

برای آموزش رایگان می توانید به سایت مرکز فنی و حرفه ای شهرری مراجعه و در کارگاه لوازم خانگی فرخی ثبت نام کنید.

برای ثبت نام در مرکز فنی و حرفه ای بر روی لینک روبرو کلیک کنید : www.reytvto.ir

نوشته قبلی

آموزش شماره 2 : تعمیر سماور برقی

نوشته بعدی

نحوه عملکرد ترموکوپل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هفت =

سبد خرید

آدرس ما

کرج ، آزادگان ، ابتدای خیابان مطهری ، بین خیابان شاهد2 و خیابان سلمانی ساوجی ، پلاک 901 ، ساختمان کوروش ، واحد دوازدهم 02632551969

تهران ، شهرری ، سه راه ترانسفورماتور ، خیابان انبار نفت ، مرکز فنی و حرفه ای شهرری ، کارگاه لوازم خانگی 02155209679