بارگیری صفحه

تعمیر برد پکیج شوفاژ دیواری

آموزش تعمیر برد

تعمیر برد پکیج شوفاژ دیواری

برای آموزش تعمیر برد پکیج و انواع برد الکترونیکی لوازم خانگی با ما همراه باشید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          

 

 

 

تعمیر برد ایران رادیاتور                                                                                                        تعمیر برد بوتان

تعمیر برد پکیج

برد پکیج قطعه ای الکترونیکی است که در اصل فرمان‌های پکیج را به بخش‌های مختلف نشان می‌دهد. در تعریفی دیگر می‌توان گفت جای قطعاتی مانند ترموستات، آکوستات و … در پکیج‌های جدید برد نصب شده است. این بدین معناست که در هنگام مواجهه با ایراد و مشکل در نحوه عملکرد پکیج‌های جدید بوتان تعمیر برد پکیج یک راهکار کاربردی به شمار می‌آید. از آنجایی که تعمیر برد پکیج یک امر کاملا تخصصی است. بنابراین برای انجام این کار و رفع مشکل پکیج پس از عیب یابی آن حتما با متخصصین در این زمینه در ارتباط باشید.

دیگر دلیل حساسیت بالای تعمیر برد پکیج توسط افراد کاربلد، تعبیه شدن قطعات مهمی مانند جرقه زن، حسگر، پمپ، شیر گاز و… بر روی این نوع برد می‌باشد.

برای داشتن اطلاعات کافی در خصوص ربط مشکل مشاهده شده در انواع پکیج بوتان به ایراد در برد این وسیله بهترین پیشنهاد آشنایی با علائم خطا در عمکلرد برد پکیج است. در این حالت داشتن شناخت کافی از انواع کد خطاهای پکیج بوتان در کنار دیگر علائم ظاهری در هنگام کار کردن پکیج از اهمیت بالایی برخوردار است. در این قسمت به یک سری از نشانه‌های مشکل در نحوه عملکرد برد پکیج اشاره خواهیم داشت.

چراغ قرمز روی پکیج مشاهده شده و سپس دستگاه خاموش می‌شود.

یکی از علائمی که نیاز به تعمیر برد پکیج را متذکر می‌شود، روشن شدن چراغ قرمز بر روی این دستگاه است. این امر در بیشتر مواقع بیانگر سوختن برد پکیج بوتان می‌باشد. با وجود این موارد حتما قبل از اقدام به تعمیر برد پکیج قسمت‌های دیگر دستگاه را مورد بررسی قرار دهید. سپس در صورت اطمینان از ایراد در برد الکتریکی پکیج با تعمیرکار متخصص پکیج بوتان در ارتباط باشید.

پکیج با مشکل جرقه نزدن و روشن نشدن مواجه است.

اگر دلیل جرقه نزدن و روشن نشدن پکیج بوتان قطعی گاز نباشد، به احتمال زیاد ایراد از برد الکتریکی پکیج است. بنابراین برای رفع مشکل نیاز به تعمیر برد پکیج می‌باشد. توجه داشته باشید برد جرقه زن در مدل‌های خاصی از پکیج بوتان تعبیه شده است. در مدلهایی که این برد وجود ندارد ایراد مشاهده شده مربوط به برد اصلی است.

پکیج بوتان به یکباره خاموش می‌شود.

اگر قطعی برق و گاز را فاکتور بگیریم، خاموش شدن ناگهانی پکیج تحت تاثیر ایراد در برد الکتریکی این دستگاه است. برای رفع این مشکل مهم تعمیر برد پکیج بوتان بهترین راهکار است.

آشنایی با قطعات برد الکترونیک

فیوز : یک قطعه حفاظتی است که در اولین نقطه ورود برق و به صورت سری در مدار برد قرار می‌گیرد، کار این قطعه این است که در صورتی که شدت جریان اضافی از برد عبور کند قبل از این که برد کنترل آسیب ببیند، فیوز بسوزد و اجازه عبور برق را ندهد.

ترانسفورماتور کاهنده: از دو سیم‌پیچ تشکیل شده که هر کدام دارای خروجی 9 ولت و برای استفاده المان‌ها ( قطعات ) الکتریکی و الکترونیکی به کار می‌رود. در مواردی نیاز به برق 9 ولت و در مواردی نیاز به 18 ولت است که در صورت نیاز به برق 18 ولت هر دو سیم‌پیچ به صورت سری وارد مدار می‌شوند.

مقاومت الکتریکی و انواع آن :

مقاومت های الکتریکی از مهمترین و اصلی ترین اجزای هر مدارالکتریکی هستند که برای کاهش جریان مدار به مقدار مشخص و یا افت میزان ولتاژ به مقدار معینی به کار می روند.

مقاومت ها به دو دسته اصلی زیر تقسیم می شوند :

 • مقاومت الکتریکی ثابت
 • مقاومت الکتریکی متغییر

– مقاومت ثابت :

 • مقاومت فیلم کربنی (Carbon Film Resistor) :

رایج ترین و ارزانترین مقاومت ها ، مقاومت های کربنی هستند که معمولا اکثر افراد مقاومت را با این نوع می شناسند. مقاومت کربنی معمولا با توان های  ۱/۸ وات ، ۱/۴ وات و ۱/۲ وات و تلورانس 5% و حداکثر مقدار 100مگااهم در مدارات استفاده می گردند.

این نوع مقاومت ها به علت داشتن ضریب حرارتی بالا و تولید اغتشاش زیاد و ثبات کم در مدارات با حساسیت ودقت بالا کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 • مقاومت فیلم فلزی (Metal Film Resistor) :

این نوع مقاومت بسیار به مقاومت های کربنی شباهت دارد و عمده تفاوت آن با مقاومت کربنی در میزان دقت آن است ، این نوع مقاومت ها با تلرانس های %0.5 ، 1% ، 2% دقت بیشتری نسبت به مقاومت های کربنی دارند و به علت نویز کم و کمی تاثیر دما بر آن ها می توانند برای زمان طولانی با دقت قابل قبولی کار کنند.

 • مقاومت سیمی (Wire Wound Resistor) :

مقاومت های سیمی دارای دو دسته قدرتی و دقیق هستند .دسته قدرتی (Power Wire wound Resistors) با رنج توانی 2-300 وات می تواند محدوده جریانی بسیار زیادی را از خود عبور دهد و دسته دقیق (Precision Resistors) که دارای توان های زیر 2 وات (رنج 0.25-2 وات) و در نتیجه دارای تلرانس پایین تری هستند و نمی توانند میزان جریان بالایی را عبور دهند.

این نوع مقاومت ها به دلیل ماهیت سیم پیچی که دارند نباید در مدارات فرکانس بالا استفاده شوند چرا که ممکن است دارای خاصیت سلفی شده و عملکرد مدار را مختل کنند.(البته در بعضی از انواع این نوع مقاومت ها با تغییر مدل پیچش سیم این اشکال هم رفع شده است-روش پیچیدن به صورت دولایی یا بی فیلار (bifilar))

مقاومت های سیمی قدرتی معمولا با یک محفظه سرامیکی پوشیده می شوند که در این حالت به آن ها مقاومت های آجری نیز گفته می شود (Cement Resistors) .

گاها از مقاومت های سیمی در مدارات به عنوان یک مقاومت فیوزی استفاده می شود (Fusible Resistor) چرا که در حالت عادی مانند یک مقاومت عمل می کند و درصورتیکه جریان بیش از حد مجازی به آن وارد شود مانند یک فیوز عمل کرده و قطع می شود (بدون آنکه شعله ور شود)

 • مقاومت لایه ای :

مقاومت لایه ای ترکیبی از مقاومت های سیمی و کربنی است، که گزینه مقدار دقیق تر همراه با هزینه مناسب تر را پیش روی طراح قرار می دهد.

 • مقاومت آرایه ای یا شبکه ای (شان ای هم گفته می شود) :

امروزه کاهش هرچه بیشتر فضای طراحی مدارات از اولویت های هر طراحی است ، این نوع مقاومت ها شامل چند مقاومت در یک پکیج است دقیقا به منظور کاهش فضا، که معمولا یک پایه مشترک بوده و هر پایه دیگر دارای مقدار مقاومت مشخصی است در بعضی از انواع آن نیز هر دو پایه تشکیل یک مقاومت متفاوت را می دهد.

– مقاومت متغییر (Variable Resistor) :

پتانسیومتر و رئوستا هر دو از خانواده  مقاومت های متغییر محسوب می شوند ، با این تفاوت که از پتانسیومتر برای کنترل ولتاژ یا پتانسیل و از رئوستا برای کنترل جریان الکتریکی استفاده می شود به عبارت دیگر رئوستا همان پتانسیومتر است با این تفاوت که در رئوستا یکی از پایه های ثابت آزاد می ماند.

 • پتانسیومتر (Potentiometer) :

پتانسیومتر یک مقاومت سه پایه است که با یک اهرم متحرک جهت تنظیم ولتاژ دلخواه در مدار استفاده می شود.اگر تنها دو پایه از آن استفاده شود می توان از آن به عنوان یک مقاومت متغیر یا رئوستا هم استفاده کرد. پتانسیومترها بـرای تـوان ۲ وات کربنـی و بـرای تـوان هـای بـالاتر سیمی است.

 • رئوستا (rheostat) :

رئوستا دارای یک المان مقاومتی ، یک کنتاکت متحرک و یک کنتاکت ثابت می باشد که در مدارهای الکتریکی جهت تغییر جریان (دست یابی به جریان دلخواه) به کار می رود .

– مقاومت وابسته : 

مقاومت های وابسته هم نوعی مقاومت متغیر هستند با این تفاوت که  همانند مقاومت های معمولی دارای ۲ پایه بوده  اما مقاومت آنها با توجه به یکی از پارامتر های محیطی مانند دما ، رطوبت ، نور ، مغناطیس ، ولتاژ و … تغییر می کند که انواع آن به شرح زیر می باشد :

 • مقاومت وابسته به حرارت (Temperature Dependent Resistor) یا ترمیستور (Thermistor) :

مقدار مقاومت های وابسته به حرارت یا ترمیستور،  با تغییرات دما تغییر می کند ، این نوع مقاومت ها خود دارای دو نوع PTC و NTC هستند.

 •  PTCبه معنی ضریب دمای مثبت ( Positive Temperature Coefficient ) می باشد که مقاومت این قطعه با افزایش دما ، افزایش می یابد. مقدار مقاومت های     PTC را در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد مشخص کرده و علاوه بر آن ، دمایی را که در آن مقاومت PTC دو برابر می شود ، قید می کنند . به این دما ، دمای سوئیچ می گویند .
 • NTCبر خلاف PTC دارای ضریب دمای منفی ( Negative Temperature Coefficient )  می باشد که مقاومت آن با افزایش دما ، کاهش می یابد.
 • مقاومت وابسته به نور ( Light Dependent Resistor ) یا LDR :

مقاومت های وابسته به نور و یا فتورزیستور،  با شدت نور تغییر مقدار می دهند یعنی هرچه نور بیشتری به آن تابیده شود مقدار مقاومت کمتری خواهند داشت (مقاومتی در حدود ده اهم) و هر چه نور کمتری به آن برسد به مقدار مقاومت بیشتری حتی تا صدبرابر خواهد رسید(مقاومتی در حدود مگااهم) ،  برای اینکه نور بتواند بر این نوع مقاومت اثر بگذارد سطح آن را با شیشه و یا پلاستیک شفاف می پوشانند. معمولا از این مقاومت در ساخت فوتوسل ها و یا به عنوان تشخیص دهنده نور (نور سنج) در برخی مدارها استفاده می شود.

 • مقاومت وابسته به ولتاژ ( Voltage Dependent Resistor ) یا VDR :

مقاومت وابسته به ولتاژ  یا واریستور ( Varistor )  معمولا برای برای ثابت نگه داشتن ولتاژ و محافظت مدار در مقابل ولتاژ استفاده میشو ند البته واریستورها به پلاریته ولتاژ اعمال شده وابسته نیستند که این موجب می شود برای استفاده در مدارات AC مناسب باشند . مقاومت وابسته به ولتاژ  با افزایش ولتـاژ اعمـالی کـاهش مـی یابد.

 • مقاومت های وابسته به میدان مغناطیسی (Dependent Resistor Magnetic ) یا MDR :

مقدار این نوع از مقاومت ها همراه با اعمال میدان مغناطیسی به شیوه ای تغییر می کند که اگر دما افزایش یابد ، مقاومت آن ها کاهش می یابد چراکه در ساخت این نوع از مقاومت ها از نیمه هادی هایی با ضریب حرارتی منفی استفاده شده است.

خازن الکتریکی :

دسته دوم قطعات الکترونیک ، خازن های الکتریکی هستند که برای ذخیره سازی بار الکتریکی استفاده میشود. معمولا این ها در کنار مقاومت های الکتریکی در مدار های الکتریکی استفاده میشود خازن های الکتریکی کاربرد های زیادی در مدارهای الکتریکی دارند به عنوان مثال در مدار های فیلتر ، خازن الکتریکی به عنوان عبور دهنده سیگنال AC و مانع از عبور سیگنال DC عمل میکند . خازن های الکتریکی 2 نوع دارند که یک نوع پایه + و – آن مشخص شده است باید مطابق با آن ها در مدار قرار بگیرد و در نوع دیگر خازن الکتریکی از هر طرفی میتواند روی برد مدارچاپی مونتاژ شود.

واحد اندازه گیری خازن ، فاراد F ، است و 1F مقدار بسیار ارزشمند و بالایی از ظرفیت خازنی میباشد.

بنابراین برای نشان دادن مقدار خازن الکتریکی از پیشوند های کوچک کننده استفاده میشود. سه پیشوند معروف میکرو (u) ، نانو (n) و پیکو (p) هستند.

انواع خازن های الکتریکی :

 • خازن های قطبی : خازن های الکتریکی معمولا در مدار های الکتریکی DC استفاده میشوند و برای ذخیره انرژی الکتریکی به کار میروند. به این نوع خازن های الکتریکی ، قطبی میگویند به این معنا که پایه های آن ها باید دقیقا روی برد مدارچاپی (PCB) مونتاژ کرد.
 • خازن های غیر قطبی : خازن های الکتریکی غیر قطبی معمولا در مدارات AC استفاده میشوند برای حذف هارفونیک ها از سیگنال AC جهت عبور یک فرکانس خاص.

خازن الکتریکی متغیر : این نوع از خازن ها در مدارات تیونر رادیو برای تغییر فرکانس کانال استفاده میشود . در درایو هنگامی که پیچ را برای انتخواب کانال مورد نظر میپیچانید دارید مقدار خازن الکتریکی متغییر مدار را تغییر میدهید.

 • خازن الکتریکی قابل تنظیم : این نوع خازن ها قبل از مونتاژ روی برد مدارچاپی مناسب با نیاز ما تنظیم شده و بعد روی برد مدارچاپی مونتاژ میگردد.

دیود ها :

یکی دیگر از انواع قطعات الکترونیک ، دیود ها هستند. دیود در مدار های الکتریکی اجازه حرکت جریان را فقط از یک طرف میدهد و به همین علت یک سو کننده نیز نامیده میشود.

فلش جهت جریان در مدار الکتریکی را نشان میدهد.

دیوید ها در مدار های الکتریکی کاربرد های فراوانی دارد به عنوان مثال Rectifier Diode برای تبدیل سیگنال AC به سیگنال DC استفاده میشوند . Zener Diode (دیود زنر) نیز در مدار های الکتریکی به عنوان تنظیم کننده ولتاژ به کار می رود.

پتانسیومترها: برای تنظیم دمای آب مصرفی و گرمایشی و انتخاب وضعیت ( تابستانه، زمستانه و آماده به کار ) دستگاه در دستگاه‌های غیردیجیتال روی پانل ( صفحه کنترل ) در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

رله : قطعه ای است که با فرمان تحریک 12 یا 24 ولت مدار قطعات 220 ولتی دستگاه را قطع و وصل می کند و به این صورت با صرف یک جریان و ولتاژ ناچیز مدار قدرت را فعال و غیر فعال کند .یکی از پر ایرادترین قطعات بردها رله های قطع و وصل جریان است که به مرور زمان معیوب شده و عملکرد دستگاه پکیج را با مشکل مواجه می کند.

 

برای دریافت فایل کامل آموزش تعمیر بردهای الکترونیکی و برد پکیج اینجا آموزش تعمیر برد کلیک کنید.

برای دریافت برنامه اندرویدی کدخطای انواع پکیج اینجا برنامه کد خطای پکیج کلیک کنید.

برای دانلود برنامه اندرویدی آشنایی با قطعات الکترونیکی اینجا برنامه قطعات الکترونیک کلیک کنید.

تعمیر انواع برد پکیج اعم از برد پکیج ایران رادیاتور و برد پکیج بوتان پذیرفته می شود ، پیشنهاد می کنم اگر در الکترونیک و کار با ابزار الکترونیک تخصص ندارید از دستکاری برد خودداری کنید و برای تعمیر انواع برد پکیج و کولر گازی و مایکرویو و یخچال و لباسشویی و ….. به متخصصین ما مراجعه و با نازلترین قیمت برد دستگاه خود را تعمیر کنید.

برای آموزش های بیشتر و کسب تخصص در این رشته می توانید این دوره را در مجتمع فن و حرفه بگذرانید.

دوره تخصصی آموزش تعمیر برد پکیج شوفاژ دیواری

زیر نظر سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

طبق استانداردهای سازمان آموزش فنی و حرفه ای

کسب مدرک تعمیر برد پکیج شوفاژ گازی

مدرس : مهندس محسن فرخی کارشناس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

فهرست مطالبی که در این دوره خواهید آموخت :

آشنایی با کد خطاها و شناسایی اجزای برد و تنظیمات آن و تنظیمات پارامترهای برد پکیج و عیب یابی و تعمیر انواع برد پکیج شوفاژ دیواری

شما با این آموزش تعمیر برد پکیج می توانید این تخصص را به عنوان شغل اصلی یا شغل پاره وقت انتخاب کرده و براحتی درآمد میلیونی کسب کنید.

ارتباط با ما :

www.fanvaherfe.com

آدرس :

شهر ری – خیابان رجایی – سه راه ترانسفو – خیابان انبار نفت – مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهر ری – کارگاه لوازم خانگی فرخی

تلفن : 02155209679

البرز _ کرج – عظیمیه _ پل آزادگان _ ابتدای خیابان مطهری لاین کند رو _ بین شاهد ۲ و سلمانی ساوجی _  پلاک ۹۰۱ _ ساختمان کوروش _ طبقه۴ _ واحد ۱۲ _ مجتمع فن و حرفه

تلفن : 02632551969

در واتساپ نیز می توانید با شماره زیر ارتباط برقرار نمایید.

تلفن همراه : 09126154506

نوشته قبلی

خرید و فروش و تعمیر هواپز و قطعات انواع هواپز

نوشته بعدی

شستشوی سیکل تبرید(فلاشینگ)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 11 =

سبد خرید

آدرس ما

کرج ، عظیمیه ،پل آزادگان ، ابتدای خیابان مطهری ، لاین کند رو ، نبش خیابان سلمانی ساوجی ، پلاک 901 ، ساختمان کوروش ، طبقه 4 واحد 12

تلفن ثابت 02632551969

تلفن همراه 09126154506

کدپستی 3149649851