بارگیری صفحه

آموزش شماره 2 : تعمیر سماور برقی

سماور-برقی

[vc_row rt_row_background_width=”fullwidth” rt_row_content_width=”default” rt_row_style=”default-style” rt_row_height=”” rt_column_gaps=”” rt_row_shadows=”” rt_row_borders=”” rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”cover” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll” rt_bg_layer=”” rt_bg_video_format=”self-hosted”][vc_column rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”auto auto” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll”][vc_column_text]

سماور برقی

سماور-برقیعنوان : بررسی سماور برقی و عیوب آن

مجتمع آموزشی فن و حرفه

مقدمه :

سماور و کتری برقی از وسایلی هستند که انرژی الکتریکی را با استفاده از المنت یا گرم کن به انرژی حرارتی تبدیل می کنند و درجه حرارت آب را به نقطه جوش می رسانند. سماور های برقی از لحاظ شکل ظاهری، ظرفیت مخزن آب، نوع ترموستات، نوع المنت و قدرت الکتریکی به گونه های متفاوتی تقسیم بندی می شوند.

سماور برقی از چهار قسمت کلی تشکیل می شود:

  • بدنه ( شکل ظاهری)
  • ترموستات
  • المنت
  • چراغ خبر ( هشدار)

کارترموستات در سماور برقی قطع و وصل کردن جریان برق در سماور می باشد یعنی همان روشن و خاموش کردن سماور می باشد.

ترموستات به دو دسته تقسیم می شود:

  • غیر قابل تنظیم ( ثابت)
  • ترموستات قابل تنظیم ( متغیر)

ترموستات های سماور های برقی مورد استفاده به دو نوع بی متالی و گازی تقسیم بندی می شوند که بی متالی آنها دقت پایین و ارزانتر و مدل گازی برای موارد با دقت بالا و گرانتر هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

شکل زیر انواع المنت سماور برقی را نشان می دهد

 

المنت سماور برقی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

المنت تسبیحی

لامپ خبر(چراغ سیگنال) :

چراغ سیگنال

به منظور نشان دادن زمان کار المنت سماورهای برقی از لامپ خبر استفاده می کنند. ولتاژ مورد نیاز این لامپ ۲۲۰ ولت بوده و همواره با المنت به حالت موازی قرار می گیرد .اگر لامپ و المنت اشتباهاً سری بسته شوند، مقاومت رنگی داخلی لامپ قسمت اعظم ولتاژ را به خود اختصاص داده و المنت حرارت بسیار ضعیفی را تولید می کند که به هیچ وجه قادر به افزایش دمای آب نخواهد بود.

سیم های رابط

حداقل مقطع سیم (هادی) در سماورهای برقی 5/1میلی متر مربع است و کاربرد سیمی با مقطع کمتر از آن به هیچ وجه اصولی و درست نیست.

 وارنیش یا عایق نسوزسیم نسوز

دمای زیاد پایه سماور، بسیار سریع موجب سوختن عایق هادی ها شده و خطر اتصال بدنه یا اتصال کوتاه (برخورد فاز و نول) را به وجود می آورد.
به منظور حفاظت از عایق هادی ها در برابر ازدیاد دما، استفاده از وارنیش در وسایل حرارتی مانند سماور – آبگرمکن – سماور برقی و توستر – قهوه جوش و … الزامی است . جنس وارنیش از الیاف نسوز است که در برابر ازدیاد دما از مقاومت خوبی برخوردارند البته در تهیه وارنیش به مرغوبیت آن توجه نمایید زیرا در صحت عملکرد دستگاه بسیار با اهمیت است. وارنیش را در قطر های مختلف تولید و به بازار عرضه می کنند.

ترمینال چینیترمینال چینی

استفاده از ترمینال، اتصالات مطمئن و عایق از بدنه فلزی وسایل را ایجاد می کند و کاربرد ترمینال چینی، علاوه بر دو حسن ذکر شده، مقاومت حرارتی اتصالات را نیز افزایش خواهد داد

در این نوع ترموستات ها بواسطه گرم شدن المنت و شروع بکار سماور گاز اتر درون ترموستات فعال شده و از طریق لوله منبسط می شود و در نهایت عمل می کند. به منظور تنظیم تروستات گازی از پیچ تنظیمی که روی قاب آن قرار دارد استفاه می شود. این پیچ بوسیله پیچ گوشتی تخت قابل تنظیم است. با چرخاندن پیچ در جهت خلاف عقربه های ساعت ترموستات زودتر و با چرخاندن در جهت عقربه های ساعت ترموستات دیرتر عمل می کند.

چراغ نشانگر با برق 220 ولت شهری عمل می کند مقاومت المنت تقریبا برابر با 50 اهم و توان سماور 1000 وات بوده که جریانی معادل 3.9 آمپر می کشد. در حین روند انجام آزمایش یک طرف سیم لامپ را با نول سیم رابط از طریق ابزار کابل شو به هم مرتبط کردیم و سر فاز به ورودی ترموستات وصل و از طریق سیم متصل به قسمت com ترموستات ( بعنوان فاز خروجی) به سر دیگر المنت متصل می شود و سر دیگر المنت همان دو سیم نول و لامپ خواهد بود.

مدار الکتریکی سماور برقی :

 

برای آموزش رایگان می توانید به سایت مرکز فنی و حرفه ای شهرری مراجعه و در کارگاه لوازم خانگی فرخی ثبت نام کنید.

برای ثبت نام در مرکز فنی و حرفه ای بر روی لینک روبرو کلیک کنید : www.reytvto.ir

ارتباط با ما :

www.fanvaherfe.com

آدرس :

شهر ری – خیابان رجایی – سه راه ترانسفو – خیابان انبار نفت – مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهر ری – کارگاه لوازم خانگی فرخی

تلفن : 02155209679

تهران -خیابان آزادی – بین خیابان یادگار امام و استاد معین – روبروی متروی دکتر حبیب الله – نبش کوچه نور پاش طبقه دوم – آموزشگاه توانگران تلاشگر

تلفن : 02166067806

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row rt_row_background_width=”fullwidth” rt_row_content_width=”default” rt_row_style=”default-style” rt_row_height=”” rt_column_gaps=”” rt_row_shadows=”” rt_row_borders=”” rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”cover” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll” rt_bg_layer=”” rt_bg_video_format=”self-hosted”][vc_column rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”auto auto” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll”][vc_gallery][/vc_column][/vc_row]

نوشته قبلی

بررسی عملکرد هواپز و رفع عیوب آن

نوشته بعدی

آموزش شماره 1 : تعمیر اتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + هفده =

سبد خرید

آدرس ما

کرج ، آزادگان ، ابتدای خیابان مطهری ، بین خیابان شاهد2 و خیابان سلمانی ساوجی ، پلاک 901 ، ساختمان کوروش ، واحد دوازدهم 02632551969

تهران ، شهرری ، سه راه ترانسفورماتور ، خیابان انبار نفت ، مرکز فنی و حرفه ای شهرری ، کارگاه لوازم خانگی 02155209679